Escape room

Na światowym i polskim rynku rozrywkowym niedawno pojawił się nowy fenomen, najczęściej spotykany pod nazwą Real Live Escape Room (w krótszej wersji – Escape Room) lub Dom / Pokój Zagadek. Pod tymi nazwami kryje się oparta na grupowej współpracy gra na żywo, której uczestnicy odkrywają zadania i rozwiązują zagadki w jednym lub większej ilości połączonych z sobą pokoi. Zazwyczaj celem każdej rozgrywki jest wydostanie się grupy graczy z pokoju przed upłynięciem wyznaczonego czasu (najczęściej 45-60 minut).

JAK WYGLĄDA GRA?

Gra rozpoczyna się od spotkania grupy z Mistrzem Gry, który pokrótce nakreśla czego gracze mogą spodziewać się podczas rozgrywki i przedstawia zasady obowiązujące w Escape Roomie. Następnie są oni zamykani w pokoju i od tego momentu zaczyna się odliczanie. Osoby znajdujące się w pokoju nie są poinformowane od czego powinny zacząć grę, przez co muszą działać intuicyjnie przy odnajdywaniu zagadek i kolejnych elementów niezbędnych do ukończenia misji. Gracze znajdują kolejne przedmioty, ale żeby zachować spójność działań muszą wykazywać się dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi, kooperacyjnymi strategicznymi. Niektóre zagadki posiadają instrukcje, inne nie. Rozwiązanie jednej zagadki może prowadzić do kolejnej, tworząc ciąg zakończony potencjalną wygraną, czyli ucieczką z pokoju lub może być całkowicie fałszywym tropem. Dodatkową niedogodnością jest presja uciekającego czasu. Jednakże jeżeli osoby uczestniczące w grze nie potrafią poradzić sobie z jakimś elementem, bądź też ich rozgrywka utknęła w martwym punkcie – mają prawo do wezwania Mistrza gry i poproszenia o wskazówkę. W zależności od Escape Roomu ilość dostępnych wskazówek może być mniej lub bardziej ograniczona.

Po ukończeniu rozgrywki Mistrz gry zazwyczaj przeprowadza z uczestnikami krótką rozmowę, podczas której gracze mogą podzielić się swoimi odczuciami, ochłonąć i „powrócić do rzeczywistości”. Ci, którym nie udało się wydostać z pokoju, mogą porozmawiać o swoich błędach i dowiedzieć się jaką drogę powinni byli obrać.

REZERWUJ JUŻ TERAZ!